Místo do druhého pilíře lidé utíkají k "penzijku"

02.09.2013 14:46

Zatímco druhý pilíř z hlediska přibývání nových účastníků skomírá, tomu třetímu se relativně daří. Podle Asiciace penzijních společností se ve druhém kvartálu zájem zájem o účastnické fondy III. pilíře skoro ztrojnásobil. Je tak vidět, že lidé nezanevřeli na produkt penzijního připojištění i poté, co už nemají možnost vstoupit do transformovaného fondu, který tento produkt nabízel ještě za starých podmínek.

Ve druhém čtvrtletí bylo v účastnických fondech III. pilíře 38 372 lidí, což je podle Asociace skoro třikrát více než v prvním kvartálu. Tento nárůst zmírnil úbytek klientů ve transformovaných fondech, které jsou už od nového roku pro vstup uzavřené a počet klientů v nich bude postupně klesat, ať už z důvodu výplaty prostředků nebo proto, že se klienti rozhodnou přestoupit právě do účastnických fondů, uvádí zpráva Asociace. 

Ačkoli celkový počet klientů ve třetím pilíři mírně poklesl, objem finančních prostředků na účtech klientů stoupl. V prvním čtvrtletí bylo na účtech účastníků 256 344 milionů Kč, ve druhém už to bylo 264 770 milionů Kč. Vývoj ukazuje, že si lidé začínají odkládat měsíčně vyšší částky a že tak reagují na změny u III. pilíře, které začaly platit od nového roku, informuje zpráva.